радно време 7 - 20 ч, суботом, недељом и празницима: 8 - 18 ч
Начелник службе: Марија Кошарац – специјалиста струковна медицинска сестра
Телефон : 011/35-38- 401; 011/25-44-001
e-маил: patronaza@dzcukarica.rs
На одељењу поливалентне патронаже раде медицинске сестре са струковном медицинском и вишом школом.
Патронажа је превентивна грана медицине, која се бави очувањем и унапређењем здравља и подизањем опште здравствене културе становништва. Делокруг рада обухвата породицу као целину и ширу локалну заједницу.
Делатност се спроводи кроз индивидуални рад – посете породици.
Услуге се пружају обавезним видовима: трудница, бабињара, новорођенче, одојче, мало дете од 2 године, мало дете од 4 године, одрасло становништво према индикацијама и старији од 65 година.
Патронажна служба пружа иуслуге здравствено-васпитног рада (индивидуалног и/или групног) у породици и широј локалној заједници, као што су обданишта, школе, месне заједнице и сл.
Служба сарађује са Центром за социјални рад и Црвеним крстом
Делокруг рада патронажне сестре
Телефон: 25-44- 001
Адреса и улаз Пожешка 82
Радно време 07-14:00 часова
субота рад на терену 08:00-16:00 часова
Телефон: 2511-738
Адреса: Спасовданска бр 4
Радно време 07-14:00 часова
субота рад на терену 08-16:00
Телефон: 2052-944
Адреса: Српских владара бр. 10
Радно време 07-14:00 часова
субота рад на терену 08-16:00
Телефон: 8025-951
Адреса: Илије Бабића 9
Радно време 07-14:00 часова
субота рад на терену 8-16:00
Телефон: 2524-393 локал 243
Адреса: Београдска 150
Радно време 07-14:00 часова
субота рад на терену 08-16:00
Овим путем обавештавамо Вас да је припремљен и лансиран нови ресурс за родитеље – Мобилна апликација – „Беббо – Ваш сапутник родитељству“. Апликација је део програма који УНИЦЕФ спроводи са Владом Републике Србије и свим релевантним Министарствима.
Апликацију можете преузети са линкова у наставку:
ЗА СВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЈАВИТИ СЕ НА ТЕЛЕФОНЕ 3538 305; 3538 363 ИЛИ ЛИЧНИМ ДОЛАСКОМ НА ОДЕЉЕЊЕ ГИНЕКОЛОГИЈЕ, IV СПРАТ ЛИФТОМ УЛАЗ ИЗ ПОЖЕШКЕ УЛИЦЕ ОД 07:00 ДО 20:00 ЧАСОВА.
Прва посета патронажне службе сестре породиљи
Посета патронажне сестре породиљи планирана је дан након изласка из породилишта. Породиља у породилишту оставља тачну адресу на којој ће боравити након изласка из породлишта са новорођенчеом. Дежурни центар „Хало беба“ електронски свакодневно обавештава патронажну службу о свим отпуштеним породиљама и новорођенчетима на основу података које пријави.
Улога патронажне сестре је да умири родиттеље, едукује, подстиче и јача постојеће капацитете родитеља. Да буде највећи ослонац у првим данимa са бебом и својм саветима помогне да сигурније и самоувереније уплове у свет родитељства.
Национална недеља дојења 3.10-10.10.2021.
Циљ кампање је скретање пажње здравствене и шире јавности на значај дојења у обезбеђивању оптималне исхране, правилног раста и развоја, за заштиту и унапређење здравља детета и мајке, заштиту животне средине као на указивање на значај пружања подршке и помоћи трудницама и мајкама, дојиљама да остваре успешно дојење.
Патронажна служба Дома здравља је организовала даривање поклона пакетића као знак захвалности мама која своју децу одгајају уз мајчино млеко, уз поштовање свих епидемиолошких мера.
Искључиво дојење је најбоља исхрана вашег детета од рођења до шестог месеца живта. Од тад је потребно уз мајчино млеко, додавати и другу храну да би дете правилно расло и развијало се. У овом месецу дете је физиолошки и неуролошки сазрело, може да седи држи главу усправно, може да покреће језик горе-доле, прихвата кашице без рефлесног избацивања и углавном има зубиће, те може да жваће и гута чврсту храну.
Увођење чврсте хране не треба да буде оптерећење ни за дете, ни за маму. Потребно је много стрпљења и упорности. При избору намерница узима се у обзир годишње доба, навике у породици, економски чиниоци. Дохрањивање прво почиње са цереалијама (пиринач), затим поврће, супе од меса, а затим воћне каше и сокићи.
Златна правила беби јеловника
Постоје одређена правила о којима треба водити рачуна кад се бебин јеловник уводи немлечна исхрана:
Услед епидемиолошке ситуације у којој се налазимо патронажна служба је снимила видео снимке како би родитељима олакшала, помогла и едуковала да науче правилно да купају, негују, преповију бебу и правилно обраде пупчани патрљак.
У школи родитељства оржано је предавање за будуће тате на тему: „Улога очева“. Очеви су важни и зато су значајни играчи у „Родитељском тиму“.
Рад са оцем поред рада са мајком побољшава квалитет ангажовања мајке око детета. На крају предавања одржано је такмичење тата у пресвлачењу беба.